System ERP (Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa ang. Enterprise Resource Planning) to system informatyczny wspierający kompleksowe zarządzania przedsiębiorstwem. System ERP obejmuje zarządzanie i kontrolę najważniejszych zasobów i procesów we wszystkich kluczowych obszarach biznesowych firmy, obejmując zarządzanie magazynami i towarem, sprzedaż, obsługę przedsprzedażową i posprzedażową (marketing, reklamacje i serwis), produkcję, finanse i księgowość, kadry i płace, zarządzanie środkami trwałymi i wyposażeniem, remonty, analizy, raporty zarządcze i controlling itd.
Oprogramowanie ERP korzysta z jednej wspólnej bazy danych, dzięki czemu system ERP sprawdza się w zbieraniu i integracji danych z wszystkich obszarów funkcjonowania firm dla celów efektywnego zarządzania cała organizacją.
Współczesne programy ERP, powstały jako ewolucja systemów MRP (Planowanie Zapotrzebowania Materiałowego ang. Material Requirements Planning) i MRP II (Planowanie Zasobów Produkcyjnych ang. Manufacturing Resource Planning) rozbudowanych o moduły CRM (Zarządzanie Relacjami z Klientami ang. Customer Relationship Management), oraz dodanie funkcji ułatwiających zaawansowane raportowanie i analizę danych biznesowych.
Nowoczesne programy ERP to wszechstronne narzędzie wspierające prowadzenie biznesu dla firm każdej wielkości i z każdej branży.
Oprogramowanie ERP umożliwia planowanie, bieżące zarządzanie i kontrolę na wszystkich szczeblach działalności firmy (lub nierzadko grupy firm). Cechuje je całościowe podejście do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem. Obejmując wszystkie kluczowe dziedziny funkcjonalne biznesu umożliwia dostęp do szerokiego zakresu informacji i możliwość wszechstronnej analizy.
System ERP umożliwia uporządkowanie przebiegu procesów w firmie i pozwala na lepszą nad nimi kontrolę, dzięki czemu umożliwia zwiększenie efektywności działania, optymalizację stanów magazynowych i kosztów, usprawnia wymianę informacji i poprawia komunikację.
Wdrożenie systemu ERP jest również konieczne dla integracji firmy w ramach łańcucha dostaw.
Jak wybrać najlepszy dla naszej firmy program wśród dostępnych na rynku programów klasy ERP?
Warto zwrócić uwagę na zakres funkcjonalny oferowanego systemu nawet, jeżeli w danym momencie rozwoju firmy nie będziemy korzystać z całości jego możliwości. Możliwość prostego uruchomienie kolejnych obszarów i funkcji we wdrożonym już systemie (kiedy rozwój firmy tego wymaga) to oszczędność czasu, pieniędzy i mniejsze zmiany organizacyjne niż wdrażanie kolejnego systemu.
Dobry program ERP pozwoli uwzględniać zarówno przedsięwzięcia realizowane w ramach logistyki wewnętrznej firmy, jak również związane ze współpracą z podmiotami zewnętrznymi w ramach łańcucha dostaw czy obsługi posprzedażowej (np. wsparcie dla serwisu zewnętrznego) pozwalając na współdzielenie i wymianę danych.
Umożliwi dostosowania do różnych, również specyficznych zakresów, sposobów i warunków działania oraz różnej struktury organizacyjnej firm.
Dzięki otwartości dobry system ERP pozwala na proste uruchamianie nowych modułów funkcjonalnych, łatwe rozbudowywanie o własne, specyficzne moduły oraz umożliwia łączenie z systemami zewnętrznymi.
Systemy WAPRO ERP dostępne są w liniach produktowych przeznaczonych dla różnej wielkości przedsiębiorstw. Linie różnią się między sobą liczbą wchodzących w skład modułów i funkcjonalnością. Rozpoczynając pracę na WAPRO START można łatwo, wraz z rozwojem przedsiębiorstwa, migrować do bogatszej funkcjonalnie linii BIZNES czy najbardziej rozbudowanej linie PRESTIŻ i PRESTIŻ PLUS wyposażone w możliwości analiz.